Kategorie
Nawożenie Ogrodnictwo Pielęgnacja

Co musisz wiedzieć o dolomicie?

Każdemu zależy na jak najlepszej kondycji ogrodowych roślin. Nie ulega wątpliwości, że większość naszych warzyw i kwiatów potrzebuje nawozów, które zapewnią im jak najbardziej optymalne warunki do rozwoju. Nie sposób również nie wspomnieć o środkach ochrony roślin, które zwiększają szansę na obfity plon. Ogrodnicy, zarówno ci doświadczeni jak i początkujący powinni zainteresować się również dobroczynnym działaniem dolomitu. 

Czym właściwie jest dolomit?

Dolomit to nic innego jak naturalne wapno, którego źródłem są skały wapniowo-magnezowe. Jest to więc składnik naturalnego pochodzenia. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo korzystna cena oraz ogólnodostępność. Bez większych trudności zakupimy go w większości sklepów ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych. Najbardziej optymalne i satysfakcjonujące rezultaty przynosi, jeżeli zastosujemy go wczesną wiosną lub na początku jesieni. Dla uzyskania najkorzystniejszych efektów zaleca się przemieszanie dolomitu z ziemią. Należy jednak pamiętać o stosowaniu odpowiednich dawek. Warto więc przestrzegać zaleceń producenta, które znajdziemy zazwyczaj na opakowaniu wybranego przez nas produktu. Pamiętajmy również, że dawka zależy od zasobności gleby w magnez. Zbyt duże ilości tego składnika w glebie mogą być bowiem równie niebezpieczne jak jego niedobór. 

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania dolomitu?

Nie ulega wątpliwości, że stosowanie dolomitu niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim dolomitowi przypisuje się właściwości odkwaszające glebę. Co więcej, poprawia on jakość gleby poprzez zwiększenie jej zasobności w magnez. Oprócz wspomnianego magnezu, dolomit wyposaża również glebę w żelazo, mangan cynk oraz chrom. Dzięki temu wiele posadzonych przez nas roślin zyskuje szansę na optymalny rozwój. Jeżeli zastosujemy go jesienią, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że naszym roślinom nie zaszkodzi zimowy mróz. Dolomitowi przypisuje się również działanie neutralizujące szkodliwy wpływ metali ciężkich na naszą glebę. Niewątpliwym atutem dolomitu jest również to, że charakteryzuje się on stosunkowo dużą przyswajalnością przez rośliny. Dzięki temu nie można odmówić mu szybkiego i skutecznego działania.